| Ministerieel besluit tot vaststelling van de intermediaire waarden voor de T-4 veiling, T-2 veiling en T-1 veiling in 2027 overeenkomstig artikel 4, § 3, van het koninklijk besluit van 28 april 2021 tot vaststelling van de parameters waarmee het volume aan te kopen capaciteit wordt bepaald, inclusief hun berekeningsmethode, en van de andere parameters die nodig zijn voor de organisatie van de veilingen, alsook de methode en voorwaarden tot het verkrijgen van individuele uitzonderingen op de toepassing van de intermediaire prijslimiet in het kader van het capaciteitsvergoedingsmechanisme | Ministerieel besluit tot vaststelling van de intermediaire waarden voor de T-4 veiling, T-2 veiling en T-1 veiling in 2027 overeenkomstig artikel 4, § 3, van het koninklijk besluit van 28 april 2021 tot vaststelling van de parameters waarmee het volume aan te kopen capaciteit wordt bepaald, inclusief hun berekeningsmethode, en van de andere parameters die nodig zijn voor de organisatie van de veilingen, alsook de methode en voorwaarden tot het verkrijgen van individuele uitzonderingen op de toepassing van de intermediaire prijslimiet in het kader van het capaciteitsvergoedingsmechanisme |
|---|---|
| 30 SEPTEMBER 2026. - Ministerieel besluit tot vaststelling van de | 30 SEPTEMBER 2026. - Ministerieel besluit tot vaststelling van de |
| intermediaire waarden voor de T-4 veiling, T-2 veiling en T-1 veiling | intermediaire waarden voor de T-4 veiling, T-2 veiling en T-1 veiling |
| in 2027 overeenkomstig artikel 4, § 3, van het koninklijk besluit van | in 2027 overeenkomstig artikel 4, § 3, van het koninklijk besluit van |
| 28 april 2021 tot vaststelling van de parameters waarmee het volume | 28 april 2021 tot vaststelling van de parameters waarmee het volume |
| aan te kopen capaciteit wordt bepaald, inclusief hun | aan te kopen capaciteit wordt bepaald, inclusief hun |
| berekeningsmethode, en van de andere parameters die nodig zijn voor de | berekeningsmethode, en van de andere parameters die nodig zijn voor de |
| organisatie van de veilingen, alsook de methode en voorwaarden tot het | organisatie van de veilingen, alsook de methode en voorwaarden tot het |
| verkrijgen van individuele uitzonderingen op de toepassing van de | verkrijgen van individuele uitzonderingen op de toepassing van de |
| intermediaire prijslimiet(en) in het kader van het | intermediaire prijslimiet(en) in het kader van het |
| capaciteitsvergoedingsmechanisme | capaciteitsvergoedingsmechanisme |
| De Minister van Energie, | De Minister van Energie, |
| Gelet op de wet van 29 april 1999 betreffende de organisatie van de | Gelet op de wet van 29 april 1999 betreffende de organisatie van de |
| elektriciteitsmarkt, artikel 7undecies, §§ 2, 3 en 6, ingevoegd bij de | elektriciteitsmarkt, artikel 7undecies, §§ 2, 3 en 6, ingevoegd bij de |
| wet van 15 maart 2021, hierna "de Elektriciteitswet"; | wet van 15 maart 2021, hierna "de Elektriciteitswet"; |
| Gelet op het koninklijk besluit van 28 april 2021, laatstelijk | Gelet op het koninklijk besluit van 28 april 2021, laatstelijk |
| gewijzigd bij het koninklijk besluit van 25 mei 2024, tot vaststelling | gewijzigd bij het koninklijk besluit van 25 mei 2024, tot vaststelling |
| van de parameters waarmee het volume aan te kopen capaciteit wordt | van de parameters waarmee het volume aan te kopen capaciteit wordt |
| bepaald, inclusief hun berekeningsmethode, en van de andere parameters | bepaald, inclusief hun berekeningsmethode, en van de andere parameters |
| die nodig zijn voor de organisatie van de veilingen, alsook de methode | die nodig zijn voor de organisatie van de veilingen, alsook de methode |
| en voorwaarden tot het verkrijgen van een individuele uitzondering op | en voorwaarden tot het verkrijgen van een individuele uitzondering op |
| de toepassing van de intermediaire prijslimiet(en) in het kader van | de toepassing van de intermediaire prijslimiet(en) in het kader van |
| het capaciteitsvergoedingsmechanisme (hierna ` het koninklijk besluit | het capaciteitsvergoedingsmechanisme (hierna ` het koninklijk besluit |
| van 28 april 2021'), artikel 4, § 3; | van 28 april 2021'), artikel 4, § 3; |
| Gelet op de voorstellen van de Commissie voor de Regulering van de | Gelet op de voorstellen van de Commissie voor de Regulering van de |
| Elektriciteit en het Gas met kenmerk (C)3275, (C)3276 en (C)3277 van | Elektriciteit en het Gas met kenmerk (C)3275, (C)3276 en (C)3277 van |
| de brutokost van een nieuwkomer, de correctiefactor X en de gewogen | de brutokost van een nieuwkomer, de correctiefactor X en de gewogen |
| gemiddelde kost van kapitaal voor de T-4 veiling met leveringsperiode | gemiddelde kost van kapitaal voor de T-4 veiling met leveringsperiode |
| 2031-2032, de T-2 veiling met betrekking tot de periode van | 2031-2032, de T-2 veiling met betrekking tot de periode van |
| capaciteitslevering 2029-2030 en de T-1 veiling met leveringsperiode | capaciteitslevering 2029-2030 en de T-1 veiling met leveringsperiode |
| 2028-2029, van 10 september 2026, en de daaraan voorafgaande publieke | 2028-2029, van 10 september 2026, en de daaraan voorafgaande publieke |
| consultatie die is doorgegaan van 30 juli 2026 tot 30 augustus 2026; | consultatie die is doorgegaan van 30 juli 2026 tot 30 augustus 2026; |
| Overwegende dat de motivatie vervat in de voorstellen (C)3275, (C)3276 | Overwegende dat de motivatie vervat in de voorstellen (C)3275, (C)3276 |
| en (C)3277 van de Commissie, zowel wat de verschillende onderdelen, | en (C)3277 van de Commissie, zowel wat de verschillende onderdelen, |
| als de eindbeoordeling betreft, uitdrukkelijk eigen wordt gemaakt met | als de eindbeoordeling betreft, uitdrukkelijk eigen wordt gemaakt met |
| uitzondering van de elementen die hieronder worden gemotiveerd; | uitzondering van de elementen die hieronder worden gemotiveerd; |
| Overwegende dat de Commissie voorstelt dat de waarden van de gewogen | Overwegende dat de Commissie voorstelt dat de waarden van de gewogen |
| gemiddelde kapitaalkosten voor de T-4, T-2 en T-1 veilingen in 2027 | gemiddelde kapitaalkosten voor de T-4, T-2 en T-1 veilingen in 2027 |
| bestaan uit een minimumrendement van 2,8% en een technologiespecifieke | bestaan uit een minimumrendement van 2,8% en een technologiespecifieke |
| risicopremie op basis van de meest recente studie « CRM Hurdle Rates | risicopremie op basis van de meest recente studie « CRM Hurdle Rates |
| and Missing Money Calculation » van Pr. Boudt van 6 Juli 2025 zoals | and Missing Money Calculation » van Pr. Boudt van 6 Juli 2025 zoals |
| bijgevoegd in bijlage 1; | bijgevoegd in bijlage 1; |
| Overwegende dat de commissie de vaste exploitatie- en onderhoudskosten | Overwegende dat de commissie de vaste exploitatie- en onderhoudskosten |
| evenals de investeringskosten heeft geïndexeerd om deze waarden uit te | evenals de investeringskosten heeft geïndexeerd om deze waarden uit te |
| drukken in euro, met december 2025 als referentieperiode; | drukken in euro, met december 2025 als referentieperiode; |
| Overwegende dat de Algemene Directie Energie een afwijking in de | Overwegende dat de Algemene Directie Energie een afwijking in de |
| indexeringsberekeningen heeft vastgesteld en dat deze, na overleg met | indexeringsberekeningen heeft vastgesteld en dat deze, na overleg met |
| de CREG, heeft geleid tot een herziening van de betrokken waarden; | de CREG, heeft geleid tot een herziening van de betrokken waarden; |
| Overwegende dat de commissie in tabel 1 van haar voorstellen (C)3275, | Overwegende dat de commissie in tabel 1 van haar voorstellen (C)3275, |
| (C)3276 en (C)3277 de waarden van de investeringskosten, de vaste | (C)3276 en (C)3277 de waarden van de investeringskosten, de vaste |
| exploitatie- en onderhoudskosten en de reductiefactoren voorstelt die | exploitatie- en onderhoudskosten en de reductiefactoren voorstelt die |
| in aanmerking moeten worden genomen voor de berekening van de bruto | in aanmerking moeten worden genomen voor de berekening van de bruto |
| kost van een nieuwkomer; | kost van een nieuwkomer; |
| Overwegende dat de commissie in tabel 3 van haar voorstellen (C3275, | Overwegende dat de commissie in tabel 3 van haar voorstellen (C3275, |
| (C) 3276 en (C)3277 de brutokost van een nieuwkomer voorstelt, | (C) 3276 en (C)3277 de brutokost van een nieuwkomer voorstelt, |
| berekend op basis van voormelde elementen en overeenkomstig de op 2 | berekend op basis van voormelde elementen en overeenkomstig de op 2 |
| oktober 2020 goedgekeurde methodologie bedoeld in artikel 23, lid 6 | oktober 2020 goedgekeurde methodologie bedoeld in artikel 23, lid 6 |
| van de Verordening (EU) 2019/943; | van de Verordening (EU) 2019/943; |
| Overwegende dat de commissie de ramingen uit de studie "Adequacy and | Overwegende dat de commissie de ramingen uit de studie "Adequacy and |
| flexibility study for Belgium" van juni 2025 van de netbeheerder nam | flexibility study for Belgium" van juni 2025 van de netbeheerder nam |
| voor vaste exploitatie- en onderhoudskosten voor thermische | voor vaste exploitatie- en onderhoudskosten voor thermische |
| technologieën en batterijen; | technologieën en batterijen; |
| Overwegende dat de kosten van een nieuwkomer gekalibreerd moeten | Overwegende dat de kosten van een nieuwkomer gekalibreerd moeten |
| worden op een technologie en niet op bepaalde eenheden van die | worden op een technologie en niet op bepaalde eenheden van die |
| technologie; | technologie; |
| Overwegende dat de technologie vraagrespons een technologie is met een | Overwegende dat de technologie vraagrespons een technologie is met een |
| erg heterogene kostenstructuur; | erg heterogene kostenstructuur; |
| Overwegende dat de Commissie verschillende categorieën vraagrespons | Overwegende dat de Commissie verschillende categorieën vraagrespons |
| beschouwt op basis van hun volume en dat de brutokost van een | beschouwt op basis van hun volume en dat de brutokost van een |
| nieuwkomer in deze technologie toeneemt naargelang dit volume; | nieuwkomer in deze technologie toeneemt naargelang dit volume; |
| Overwegende artikel 10, § 4, tweede lid van het Koninklijk | Overwegende artikel 10, § 4, tweede lid van het Koninklijk |
| Methodebesluit, dat bepaalt dat "de lijst is gebaseerd op de in de | Methodebesluit, dat bepaalt dat "de lijst is gebaseerd op de in de |
| Belgische regelzone bestaande technologieën en op de technologieën die | Belgische regelzone bestaande technologieën en op de technologieën die |
| redelijkerwijs voor het betrokken jaar beschikbaar zouden kunnen | redelijkerwijs voor het betrokken jaar beschikbaar zouden kunnen |
| zijn;", wat dus niet het geval is voor de technologie van | zijn;", wat dus niet het geval is voor de technologie van |
| verbrandingsmotoren; | verbrandingsmotoren; |
| Overwegende dat de commissie een correctiefactor X gelijk aan 1,1 | Overwegende dat de commissie een correctiefactor X gelijk aan 1,1 |
| voorstelt voor de T-1-veiling van 2027, een correctiefactor van 1,25 | voorstelt voor de T-1-veiling van 2027, een correctiefactor van 1,25 |
| voor de T-2-veiling van 2027 en een correctiefactor van 1,25 voor de | voor de T-2-veiling van 2027 en een correctiefactor van 1,25 voor de |
| T-4-veiling van 2027; | T-4-veiling van 2027; |
| Besluit : | Besluit : |
Artikel 1.§ 1. De definities vervat in artikel 1 van het koninklijk |
Artikel 1.§ 1. De definities vervat in artikel 1 van het koninklijk |
| besluit van 28 april 2021 tot vaststelling van de parameters waarmee | besluit van 28 april 2021 tot vaststelling van de parameters waarmee |
| het volume aan te kopen capaciteit wordt bepaald, inclusief hun | het volume aan te kopen capaciteit wordt bepaald, inclusief hun |
| berekeningsmethode, en van de andere parameters die nodig zijn voor de | berekeningsmethode, en van de andere parameters die nodig zijn voor de |
| organisatie van de veilingen, alsook de methode en voorwaarden tot het | organisatie van de veilingen, alsook de methode en voorwaarden tot het |
| verkrijgen van individuele uitzonderingen op de toepassing van de | verkrijgen van individuele uitzonderingen op de toepassing van de |
| intermediaire prijslimiet(en) in het kader van het | intermediaire prijslimiet(en) in het kader van het |
| capaciteitsvergoedingsmechanisme, zijn van toepassing op dit besluit. | capaciteitsvergoedingsmechanisme, zijn van toepassing op dit besluit. |
| § 2. Voor de toepassing van dit besluit wordt verstaan onder: | § 2. Voor de toepassing van dit besluit wordt verstaan onder: |
| 1° "de veiling T-4": de veiling vier jaar voor de periode van | 1° "de veiling T-4": de veiling vier jaar voor de periode van |
| capaciteitslevering startend op 1 november 2031; | capaciteitslevering startend op 1 november 2031; |
| 2° "de veiling T-2": de veiling twee jaar voor de periode van de | 2° "de veiling T-2": de veiling twee jaar voor de periode van de |
| capaciteitslevering startend op 1 november 2029; | capaciteitslevering startend op 1 november 2029; |
| 3° "de veiling T-1": de veiling één jaar voor de periode van de | 3° "de veiling T-1": de veiling één jaar voor de periode van de |
| capaciteitslevering startend op 1 november 2028; | capaciteitslevering startend op 1 november 2028; |
Art. 2.Dit besluit is van toepassing op Elia Transmission Belgium NV, |
Art. 2.Dit besluit is van toepassing op Elia Transmission Belgium NV, |
| met maatschappelijke zetel te 1000 Brussel, Keizerslaan 20, met | met maatschappelijke zetel te 1000 Brussel, Keizerslaan 20, met |
| ondernemingsnummer 0731.852.231. | ondernemingsnummer 0731.852.231. |
Art. 3.Elia Transmission Belgium NV hanteert voor de organisatie van |
Art. 3.Elia Transmission Belgium NV hanteert voor de organisatie van |
| de T-4, T-2 en T-1 veiling van 2025, met het oog op de bepaling van de | de T-4, T-2 en T-1 veiling van 2025, met het oog op de bepaling van de |
| vraagcurve voor de veiling T-4, de veiling T-2 en de veiling T-1, een | vraagcurve voor de veiling T-4, de veiling T-2 en de veiling T-1, een |
| gewogen gemiddelde kapitaalkost, hierna "WACC" bestaande uit een | gewogen gemiddelde kapitaalkost, hierna "WACC" bestaande uit een |
| minimumrendement van 2,8% voor alle technologieën en een risicopremie | minimumrendement van 2,8% voor alle technologieën en een risicopremie |
| zoals bepaald in de bij dit besluit gevoegde bijlage 1. | zoals bepaald in de bij dit besluit gevoegde bijlage 1. |
Art. 4.Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van |
Art. 4.Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van |
| de veiling T-4, T-2 en de veiling T-1, de brutokost van een nieuwkomer | de veiling T-4, T-2 en de veiling T-1, de brutokost van een nieuwkomer |
| van de technologieën die opgenomen zijn in de beperkte lijst van | van de technologieën die opgenomen zijn in de beperkte lijst van |
| technologieën zoals vastgesteld volgens de bijlage 1 bij dit besluit. | technologieën zoals vastgesteld volgens de bijlage 1 bij dit besluit. |
Art. 5.Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van |
Art. 5.Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van |
| de veiling T-4, een correctiefactor X gelijk aan 1,25. | de veiling T-4, een correctiefactor X gelijk aan 1,25. |
| Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van de | Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van de |
| veiling T-2, een correctiefactor X gelijk aan 1,25. | veiling T-2, een correctiefactor X gelijk aan 1,25. |
| Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van de | Elia Transmission Belgium NV gebruikt voor de organisatie van de |
| veiling T-1, een correctiefactor X gelijk aan 1,1. | veiling T-1, een correctiefactor X gelijk aan 1,1. |
Art. 6.Een voor eensluidend verklaard afschrift van dit besluit wordt |
Art. 6.Een voor eensluidend verklaard afschrift van dit besluit wordt |
| overgemaakt aan Elia Transmission Belgium NV en aan de Commissie voor | overgemaakt aan Elia Transmission Belgium NV en aan de Commissie voor |
| de Regulering van de Elektriciteit en het Gas. | de Regulering van de Elektriciteit en het Gas. |
Art. 7.Dit besluit treedt in werking op 30 september 2026. |
Art. 7.Dit besluit treedt in werking op 30 september 2026. |
| Brussel, 30 september 2026. | Brussel, 30 september 2026. |
| M. BIHET | M. BIHET |
| Bijlage 1 | Bijlage 1 |
| Tabel 1: Brutokosten voor referentietechnologieën voor de T-4 veiling, | Tabel 1: Brutokosten voor referentietechnologieën voor de T-4 veiling, |
| leveringsperiode 2031-2032 | leveringsperiode 2031-2032 |
| Referentietechnologie | Referentietechnologie |
| EAC | EAC |
| (/kW/y) | (/kW/y) |
| Reductiefactor | Reductiefactor |
| [%] | [%] |
| CONEfixed, RT (/kW/y) | CONEfixed, RT (/kW/y) |
| Gasturbine met open cyclus (OCGT > 100 MW) | Gasturbine met open cyclus (OCGT > 100 MW) |
| 103,55 | 103,55 |
| 92% | 92% |
| 112,55 | 112,55 |
| Gasturbine gecombineerde cyclus (CCGT > 800 MW) | Gasturbine gecombineerde cyclus (CCGT > 800 MW) |
| 123,58 | 123,58 |
| 93% | 93% |
| 132,88 | 132,88 |
| Warmtekrachtkoppeling (CHP < 100 MW) | Warmtekrachtkoppeling (CHP < 100 MW) |
| 161,81 | 161,81 |
| 94% | 94% |
| 172,14 | 172,14 |
| Fotovoltaïsche energie | Fotovoltaïsche energie |
| 83,49 | 83,49 |
| 1% | 1% |
| 8348,92 | 8348,92 |
| Onshore windenergie | Onshore windenergie |
| 178,32 | 178,32 |
| 9% | 9% |
| 1981,37 | 1981,37 |
| Offshore windenergie | Offshore windenergie |
| 293,31 | 293,31 |
| 8% | 8% |
| 3666,40 | 3666,40 |
| Batterijopslag (2u) | Batterijopslag (2u) |
| 83,89 | 83,89 |
| 29% | 29% |
| 289,28 | 289,28 |
| Batterijopslag (4u) | Batterijopslag (4u) |
| 130,93 | 130,93 |
| 47% | 47% |
| 278,56 | 278,56 |
| Vraagrespons (0<300 MW) | Vraagrespons (0<300 MW) |
| 26,54 | 26,54 |
| 50% | 50% |
| 53,07 | 53,07 |
| Vraagrespons (300<600 MW) | Vraagrespons (300<600 MW) |
| 53,07 | 53,07 |
| 50% | 50% |
| 106,14 | 106,14 |
| Vraagrespons (600<900 MW) | Vraagrespons (600<900 MW) |
| 79,61 | 79,61 |
| 50% | 50% |
| 159,21 | 159,21 |
| Vraagrespons (900<1200 MW) | Vraagrespons (900<1200 MW) |
| 107,16 | 107,16 |
| 50% | 50% |
| 214,33 | 214,33 |
| Tabel 2: Brutokosten voor referentietechnologieën voor de T-2 veiling, | Tabel 2: Brutokosten voor referentietechnologieën voor de T-2 veiling, |
| leveringsperiode 2029-2030 | leveringsperiode 2029-2030 |
| Referentietechnologie | Referentietechnologie |
| EAC | EAC |
| (/kW/y) | (/kW/y) |
| Reductiefactor | Reductiefactor |
| [%] | [%] |
| CONEfixed, RT (/kW/y) | CONEfixed, RT (/kW/y) |
| Gasturbine met open cyclus (OCGT > 100 MW) | Gasturbine met open cyclus (OCGT > 100 MW) |
| 103,55 | 103,55 |
| 92% | 92% |
| 112,55 | 112,55 |
| Warmtekrachtkoppeling (CHP < 100 MW) | Warmtekrachtkoppeling (CHP < 100 MW) |
| 161,81 | 161,81 |
| 94% | 94% |
| 172,14 | 172,14 |
| Fotovoltaïsche energie | Fotovoltaïsche energie |
| 83,49 | 83,49 |
| 1% | 1% |
| 8348,92 | 8348,92 |
| Onshore windenergie | Onshore windenergie |
| 178,32 | 178,32 |
| 9% | 9% |
| 1981,37 | 1981,37 |
| Batterijopslag (2u) | Batterijopslag (2u) |
| 83,89 | 83,89 |
| 31% | 31% |
| 270,62 | 270,62 |
| Batterijopslag (4u) | Batterijopslag (4u) |
| 130,93 | 130,93 |
| 51% | 51% |
| 256,71 | 256,71 |
| Vraagrespons (0<300 MW) | Vraagrespons (0<300 MW) |
| 26,54 | 26,54 |
| 51% | 51% |
| 52,03 | 52,03 |
| Vraagrespons (300<600 MW) | Vraagrespons (300<600 MW) |
| 53,07 | 53,07 |
| 51% | 51% |
| 104,06 | 104,06 |
| Vraagrespons (600<900 MW) | Vraagrespons (600<900 MW) |
| 79,61 | 79,61 |
| 51% | 51% |
| 156,09 | 156,09 |
| Vraagrespons (900<1200 MW) | Vraagrespons (900<1200 MW) |
| 107,16 | 107,16 |
| 51% | 51% |
| 210,12 | 210,12 |
| Tabel 3: Brutokosten voor referentietechnologieën voor de T-1 veiling, | Tabel 3: Brutokosten voor referentietechnologieën voor de T-1 veiling, |
| leveringsperiode 2028-2029 | leveringsperiode 2028-2029 |
| Referentietechnologie | Referentietechnologie |
| EAC | EAC |
| (/kW/y) | (/kW/y) |
| Reductiefactor | Reductiefactor |
| [%] | [%] |
| CONEfixed, RT (/kW/y) | CONEfixed, RT (/kW/y) |
| Fotovoltaïsche energie | Fotovoltaïsche energie |
| 83,49 | 83,49 |
| 1% | 1% |
| 8348,92 | 8348,92 |
| Onshore windenergie | Onshore windenergie |
| 178,32 | 178,32 |
| 10% | 10% |
| 1783,23 | 1783,23 |
| Batterijopslag (2u) | Batterijopslag (2u) |
| 83,89 | 83,89 |
| 33% | 33% |
| 254,22 | 254,22 |
| Batterijopslag (4u) | Batterijopslag (4u) |
| 130,93 | 130,93 |
| 53% | 53% |
| 247,03 | 247,03 |
| Vraagrespons (0<300 MW) | Vraagrespons (0<300 MW) |
| 26,54 | 26,54 |
| 52% | 52% |
| 51,03 | 51,03 |
| Vraagrespons (300<600 MW) | Vraagrespons (300<600 MW) |
| 53,07 | 53,07 |
| 52% | 52% |
| 102,06 | 102,06 |
| Vraagrespons (600<900 MW) | Vraagrespons (600<900 MW) |
| 79,61 | 79,61 |
| 52% | 52% |
| 153,09 | 153,09 |
| Vraagrespons (900<1200 MW) | Vraagrespons (900<1200 MW) |
| 107,16 | 107,16 |
| 52% | 52% |
| 206,08 | 206,08 |
| Tabel 4: Gewogen gemiddelde kapitaalkost voor nieuwe capaciteiten, | Tabel 4: Gewogen gemiddelde kapitaalkost voor nieuwe capaciteiten, |
| geldig voor alle leveringsperiodes | geldig voor alle leveringsperiodes |
| Referentietechnologie | Referentietechnologie |
| Minimaal rendement | Minimaal rendement |
| Risico premie | Risico premie |
| WACC | WACC |
| Gasturbine met open cyclus (OCGT > 100 MW) | Gasturbine met open cyclus (OCGT > 100 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 5,1% | 5,1% |
| 7,9 % | 7,9 % |
| Gasturbine gecombineerde cyclus (CCGT > 800 MW) | Gasturbine gecombineerde cyclus (CCGT > 800 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 4,3% | 4,3% |
| 7,1 % | 7,1 % |
| Warmtekrachtkoppeling (CHP < 100 MW) | Warmtekrachtkoppeling (CHP < 100 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 4,3% | 4,3% |
| 7,1 % | 7,1 % |
| Fotovoltaïsche energie | Fotovoltaïsche energie |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 3,2% | 3,2% |
| 6,0 % | 6,0 % |
| Onshore windenergie | Onshore windenergie |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 3,8% | 3,8% |
| 6,6 % | 6,6 % |
| Offshore windenergie | Offshore windenergie |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 3,8% | 3,8% |
| 6,6 % | 6,6 % |
| Batterijopslag (2u) | Batterijopslag (2u) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,5% | 2,5% |
| 5,3 % | 5,3 % |
| Batterijopslag (4u) | Batterijopslag (4u) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,4% | 2,4% |
| 5,2 % | 5,2 % |
| Vraagrespons (0<300 MW) | Vraagrespons (0<300 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Vraagrespons (300<600 MW) | Vraagrespons (300<600 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Vraagrespons (600<900 MW) | Vraagrespons (600<900 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Vraagrespons (900<1200 MW) | Vraagrespons (900<1200 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Table 5 : Risicopremie voor bestaande capaciteit, geldig voor alle | Table 5 : Risicopremie voor bestaande capaciteit, geldig voor alle |
| leveringsperiodes | leveringsperiodes |
| Referentietechnologie | Referentietechnologie |
| No Investment | No Investment |
| Mogelijke extra risicopremie bij investeringen in CAPEX met een | Mogelijke extra risicopremie bij investeringen in CAPEX met een |
| economische levensduur van minder dan 3 jaar | economische levensduur van minder dan 3 jaar |
| Mogelijke extra risicopremie bij investeringen in CAPEX met een | Mogelijke extra risicopremie bij investeringen in CAPEX met een |
| economische levensduur van meer dan 3 jaar | economische levensduur van meer dan 3 jaar |
| OCGT | OCGT |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 2,2 % | 2,2 % |
| CCGT | CCGT |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 2,6 % | 2,6 % |
| CHP | CHP |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 2,6 % | 2,6 % |
| Fotovoltaïsche energie | Fotovoltaïsche energie |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 3,2 % | 3,2 % |
| Onshore windenergie | Onshore windenergie |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 3,8 % | 3,8 % |
| Batterijopslag (2u) | Batterijopslag (2u) |
| N/A | N/A |
| 0,56 % | 0,56 % |
| 2,5 % | 2,5 % |
| Batterijopslag (4u) | Batterijopslag (4u) |
| N/A | N/A |
| 0,56 % | 0,56 % |
| 2,4 % | 2,4 % |
| Vraagrespons | Vraagrespons |
| N/A | N/A |
| 0,56 % | 0,56 % |
| 2,6 % | 2,6 % |
| Gezien om gevoegd te worden bij het ministerieel besluit van 30 | Gezien om gevoegd te worden bij het ministerieel besluit van 30 |
| september 2026 tot vaststelling van de intermediaire waarden voor de | september 2026 tot vaststelling van de intermediaire waarden voor de |
| T-4 veiling, T-2 veiling en T-1 veiling in 2027 overeenkomstig artikel | T-4 veiling, T-2 veiling en T-1 veiling in 2027 overeenkomstig artikel |
| 4, § 3, van het koninklijk besluit van 28 april 2021 tot vaststelling | 4, § 3, van het koninklijk besluit van 28 april 2021 tot vaststelling |
| van de parameters waarmee het volume aan te kopen capaciteit wordt | van de parameters waarmee het volume aan te kopen capaciteit wordt |
| bepaald, inclusief hun berekeningsmethode, en van de andere parameters | bepaald, inclusief hun berekeningsmethode, en van de andere parameters |
| die nodig zijn voor de organisatie van de veilingen, alsook de methode | die nodig zijn voor de organisatie van de veilingen, alsook de methode |
| en voorwaarden tot het verkrijgen van individuele uitzonderingen op de | en voorwaarden tot het verkrijgen van individuele uitzonderingen op de |
| toepassing van de intermediaire prijslimiet(en) in het kader van het | toepassing van de intermediaire prijslimiet(en) in het kader van het |
| capaciteitsvergoedingsmechanisme. | capaciteitsvergoedingsmechanisme. |
| Brussel, 30 september 2026. | Brussel, 30 september 2026. |
| M. BIHET | M. BIHET |
| ANNEXE 1re | ANNEXE 1re |
| Tableau 1 : Coût brut pour les technologies de référence pour | Tableau 1 : Coût brut pour les technologies de référence pour |
| l'enchère T-4, période de livraison 2031-2032 | l'enchère T-4, période de livraison 2031-2032 |
| Technologie de référence | Technologie de référence |
| EAC | EAC |
| (/kW/y) | (/kW/y) |
| Facteur de réduction | Facteur de réduction |
| [%] | [%] |
| CONEfixed, RT (/kW/y) | CONEfixed, RT (/kW/y) |
| Turbine à gaz à cycle ouvert (OCGT >100 MW) | Turbine à gaz à cycle ouvert (OCGT >100 MW) |
| 103,55 | 103,55 |
| 92% | 92% |
| 112,55 | 112,55 |
| Turbine à gaz à cycle combiné (CCGT >800 MW) | Turbine à gaz à cycle combiné (CCGT >800 MW) |
| 123,58 | 123,58 |
| 93% | 93% |
| 132,88 | 132,88 |
| Cogénération (CHP <100 MW) | Cogénération (CHP <100 MW) |
| 161,81 | 161,81 |
| 94% | 94% |
| 172,14 | 172,14 |
| Photovoltaïque | Photovoltaïque |
| 83,49 | 83,49 |
| 1% | 1% |
| 8348,92 | 8348,92 |
| Eolien onshore | Eolien onshore |
| 178,32 | 178,32 |
| 9% | 9% |
| 1981,37 | 1981,37 |
| Eolien offshore | Eolien offshore |
| 293,31 | 293,31 |
| 8% | 8% |
| 3666,40 | 3666,40 |
| Stockage par batterie (2h) | Stockage par batterie (2h) |
| 83,89 | 83,89 |
| 29% | 29% |
| 289,28 | 289,28 |
| Stockage par batterie (4h) | Stockage par batterie (4h) |
| 130,93 | 130,93 |
| 47% | 47% |
| 278,56 | 278,56 |
| Participation active de la demande (0<300 MW) | Participation active de la demande (0<300 MW) |
| 26,54 | 26,54 |
| 50% | 50% |
| 53,07 | 53,07 |
| Participation active de la demande (300<600 MW) | Participation active de la demande (300<600 MW) |
| 53,07 | 53,07 |
| 50% | 50% |
| 106,14 | 106,14 |
| Participation active de la demande (600<900 MW) | Participation active de la demande (600<900 MW) |
| 79,61 | 79,61 |
| 50% | 50% |
| 159,21 | 159,21 |
| Participation active de la demande (900<1200 MW) | Participation active de la demande (900<1200 MW) |
| 107,16 | 107,16 |
| 50% | 50% |
| 214,33 | 214,33 |
| Tableau 2 : Coût brut pour les technologies de référence pour | Tableau 2 : Coût brut pour les technologies de référence pour |
| l'enchère T-2, période de livraison 2029-2030 | l'enchère T-2, période de livraison 2029-2030 |
| Technologie de référence | Technologie de référence |
| EAC | EAC |
| (/kW/y) | (/kW/y) |
| Facteur de réduction | Facteur de réduction |
| [%] | [%] |
| CONEfixed, RT (/kW/y) | CONEfixed, RT (/kW/y) |
| OCGT (>100 MW) | OCGT (>100 MW) |
| 103,55 | 103,55 |
| 92% | 92% |
| 112,55 | 112,55 |
| CHP (<100 MW) | CHP (<100 MW) |
| 161,81 | 161,81 |
| 94% | 94% |
| 172,14 | 172,14 |
| Photovoltaïque | Photovoltaïque |
| 83,49 | 83,49 |
| 1% | 1% |
| 8348,92 | 8348,92 |
| Eolien onshore | Eolien onshore |
| 178,32 | 178,32 |
| 9% | 9% |
| 1981,37 | 1981,37 |
| Stockage par batterie (2h) | Stockage par batterie (2h) |
| 83,89 | 83,89 |
| 31% | 31% |
| 270,62 | 270,62 |
| Stockage par batterie (4h) | Stockage par batterie (4h) |
| 130,93 | 130,93 |
| 51% | 51% |
| 256,71 | 256,71 |
| Participation active de la demande (0<300 MW) | Participation active de la demande (0<300 MW) |
| 26,54 | 26,54 |
| 51% | 51% |
| 52,03 | 52,03 |
| Participation active de la demande (300<600 MW) | Participation active de la demande (300<600 MW) |
| 53,07 | 53,07 |
| 51% | 51% |
| 104,06 | 104,06 |
| Participation active de la demande (600<900 MW) | Participation active de la demande (600<900 MW) |
| 79,61 | 79,61 |
| 51% | 51% |
| 156,09 | 156,09 |
| Participation active de la demande (900<1200 MW) | Participation active de la demande (900<1200 MW) |
| 107,16 | 107,16 |
| 51% | 51% |
| 210,12 | 210,12 |
| Tableau 3 : Coût brut pour les technologies de référence pour | Tableau 3 : Coût brut pour les technologies de référence pour |
| l'enchère T-1, période de livraison 2028-2029 | l'enchère T-1, période de livraison 2028-2029 |
| Technologie de référence | Technologie de référence |
| EAC | EAC |
| (/kW/y) | (/kW/y) |
| Facteur de réduction | Facteur de réduction |
| [%] | [%] |
| CONEfixed, RT (/kW/y) | CONEfixed, RT (/kW/y) |
| Photovoltaïque | Photovoltaïque |
| 83,49 | 83,49 |
| 1% | 1% |
| 8348,92 | 8348,92 |
| Eolien onshore | Eolien onshore |
| 178,32 | 178,32 |
| 10% | 10% |
| 1783,23 | 1783,23 |
| Stockage par batterie (2h) | Stockage par batterie (2h) |
| 83,89 | 83,89 |
| 33% | 33% |
| 254,22 | 254,22 |
| Stockage par batterie (4h) | Stockage par batterie (4h) |
| 130,93 | 130,93 |
| 53% | 53% |
| 247,03 | 247,03 |
| Participation active de la demande (0<300 MW) | Participation active de la demande (0<300 MW) |
| 26,54 | 26,54 |
| 52% | 52% |
| 51,03 | 51,03 |
| Participation active de la demande (300<600 MW) | Participation active de la demande (300<600 MW) |
| 53,07 | 53,07 |
| 52% | 52% |
| 102,06 | 102,06 |
| Participation active de la demande (600<900 MW) | Participation active de la demande (600<900 MW) |
| 79,61 | 79,61 |
| 52% | 52% |
| 153,09 | 153,09 |
| Participation active de la demande (900<1200 MW) | Participation active de la demande (900<1200 MW) |
| 107,16 | 107,16 |
| 52% | 52% |
| 206,08 | 206,08 |
| Tableau 4 : Coût moyen pondéré du capital par technologie pour une | Tableau 4 : Coût moyen pondéré du capital par technologie pour une |
| nouvelle capacité, valable pour chaque période livraison | nouvelle capacité, valable pour chaque période livraison |
| Technologie de référence | Technologie de référence |
| Rendement minimum | Rendement minimum |
| Prime de risque | Prime de risque |
| WACC | WACC |
| Turbine à gaz à cycle ouvert (OCGT >100 MW) | Turbine à gaz à cycle ouvert (OCGT >100 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 5,1% | 5,1% |
| 7,9 % | 7,9 % |
| Turbine à gaz à cycle combiné (CCGT >800 MW) | Turbine à gaz à cycle combiné (CCGT >800 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 4,3% | 4,3% |
| 7,1 % | 7,1 % |
| Cogénération (CHP <100 MW) | Cogénération (CHP <100 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 4,3% | 4,3% |
| 7,1 % | 7,1 % |
| Photovoltaïque | Photovoltaïque |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 3,2% | 3,2% |
| 6,0 % | 6,0 % |
| Eolien onshore | Eolien onshore |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 3,8% | 3,8% |
| 6,6 % | 6,6 % |
| Eolien offshore | Eolien offshore |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 3,8% | 3,8% |
| 6,6 % | 6,6 % |
| Stockage par batterie (2h) | Stockage par batterie (2h) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,5% | 2,5% |
| 5,3 % | 5,3 % |
| Stockage par batterie (4h) | Stockage par batterie (4h) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,4% | 2,4% |
| 5,2 % | 5,2 % |
| Participation active de la demande (0<300 MW) | Participation active de la demande (0<300 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Participation active de la demande (300<600 MW) | Participation active de la demande (300<600 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Participation active de la demande (600<900 MW) | Participation active de la demande (600<900 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Participation active de la demande (900<1200 MW) | Participation active de la demande (900<1200 MW) |
| 2,8 % | 2,8 % |
| 2,6% | 2,6% |
| 5,4 % | 5,4 % |
| Tableau 5 : Prime de risque pour une capacité existante, valable pour | Tableau 5 : Prime de risque pour une capacité existante, valable pour |
| chaque période livraison | chaque période livraison |
| Technologie de référence | Technologie de référence |
| No Investment | No Investment |
| Prime de risque additionnelle possible liée à un investissement en | Prime de risque additionnelle possible liée à un investissement en |
| CAPEX dont la durée de vie économique est inférieure à 3 ans | CAPEX dont la durée de vie économique est inférieure à 3 ans |
| Prime de risque additionnelle possible liée à un investissement en | Prime de risque additionnelle possible liée à un investissement en |
| CAPEX dont la durée de vie économique est supérieure à 3 ans | CAPEX dont la durée de vie économique est supérieure à 3 ans |
| OCGT | OCGT |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 2,2 % | 2,2 % |
| CCGT | CCGT |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 2,6 % | 2,6 % |
| CHP | CHP |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 2,6 % | 2,6 % |
| Photovoltaïque | Photovoltaïque |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 3,2 % | 3,2 % |
| Eolien onshore | Eolien onshore |
| N/A | N/A |
| 0 % | 0 % |
| 3,8 % | 3,8 % |
| Stockage par batterie (2h) | Stockage par batterie (2h) |
| N/A | N/A |
| 0,56 % | 0,56 % |
| 2,5 % | 2,5 % |
| Stockage par batterie (4h) | Stockage par batterie (4h) |
| N/A | N/A |
| 0,56 % | 0,56 % |
| 2,4 % | 2,4 % |
| Participation active de la demande | Participation active de la demande |
| N/A | N/A |
| 0,56 % | 0,56 % |
| 2,6 % | 2,6 % |
| Vu pour être annexé à l'arrêté ministériel du 30 septembre 2026 | Vu pour être annexé à l'arrêté ministériel du 30 septembre 2026 |
| déterminant les valeurs intermédiaires pour les mise aux enchères T-4, | déterminant les valeurs intermédiaires pour les mise aux enchères T-4, |
| T- 2 et T-1 de 2027 conformément à l'article 4, § 3, de l'arrêté royal | T- 2 et T-1 de 2027 conformément à l'article 4, § 3, de l'arrêté royal |
| du 28 avril 2021 fixant les paramètres avec lesquels le volume de la | du 28 avril 2021 fixant les paramètres avec lesquels le volume de la |
| capacité à prévoir est déterminé, y compris leurs méthodes de calcul, | capacité à prévoir est déterminé, y compris leurs méthodes de calcul, |
| et les autres paramètres nécessaires pour l'organisation des mises aux | et les autres paramètres nécessaires pour l'organisation des mises aux |
| enchères, ainsi que la méthode pour et les conditions à l'octroi d'une | enchères, ainsi que la méthode pour et les conditions à l'octroi d'une |
| dérogation individuelle à l'application du ou des plafond(s) de prix | dérogation individuelle à l'application du ou des plafond(s) de prix |
| intermédiaire(s) dans le cadre du mécanisme de rémunération de | intermédiaire(s) dans le cadre du mécanisme de rémunération de |
| capacité. | capacité. |
| Bruxelles, 30 septembre 2026. | Bruxelles, 30 septembre 2026. |
| M. BIHET | M. BIHET |